KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 16661008
*
nr 1666 1008
Skulptur
16-1700-tal, bemålat och förgyllt trä, Bodihattva, Kwan-Yin, Taoistisk Buddha, "Barnhärtighetens gudinna" Guan Yin. Inköpt av Richard Samuel Björkdahl. Bedömd av docent Bo Sommarström.
Sommarström, född i Hwangchow i Hupei i Kina, död 2008 i Lidingö, var anställd vid Statens etnografiska museum, vid Hedinexpeditionen samt Östasiatiska museet. Vidare var han intendent vid Nordiska museet och förste intendent vid Etnografiska museet/Folkens museum samt föreståndare för Sven Hedins stiftelse.
Björkdahl, född 1888 i Norrköping, död 10 juli 1980, var missionär i Kina för Svenska Missionsförbundet. Höjd: 27 cm.
Kondition: slitage
Utrop:
6.600 kr
Såld:
5.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 december 2024
kl 18:14:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/11 00:16:02
1
Vinnande bud
- Klassiska
9 dec
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Andra sökte även efter
Liknande föremål:
björkdahl
sommarström bodihattva död 2008 i lidingö konsthantverk kwan-yin skulptur taoistisk buddha
-
8241 Bläckställ
Brons/mässing. Längd: 20 cm. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42
-
1018 Bordsuppsats
skålar, ett par, Brons/opalinglas, 1800-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:42
-
1017 Bordsuppsats
skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:53
-
8206 Brevpress
brons/sten, putto. Längd: 13 cm, höjd: 11 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:11
-
8129 Figurkärl
3 st, Sydamerika, lergods, Höjd: 10-15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:52
-
8025 Glasskulpturer
14 st, FÃ¥glar & fiskar, + brevpress, FM konstglas,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56
nr 1666 1008
Skulptur
16-1700-tal, bemålat och förgyllt trä, Bodihattva, Kwan-Yin, Taoistisk Buddha, "Barnhärtighetens gudinna" Guan Yin. Inköpt av Richard Samuel Björkdahl. Bedömd av docent Bo Sommarström. Sommarström, född i Hwangchow i Hupei i Kina, död 2008 i Lidingö, var anställd vid Statens etnografiska museum, vid Hedinexpeditionen samt Östasiatiska museet. Vidare var han intendent vid Nordiska museet och förste intendent vid Etnografiska museet/Folkens museum samt föreståndare för Sven Hedins stiftelse. Björkdahl, född 1888 i Norrköping, död 10 juli 1980, var missionär i Kina för Svenska Missionsförbundet. Höjd: 27 cm.
Kondition: slitage
| Utrop: | 6.600 kr |
|---|---|
| Såld: | 5.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 9 december 2024 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/11 00:16:02 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
9 dec
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Andra sökte även efter
-
8241 Bläckställ
Brons/mässing. Längd: 20 cm. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42 -
1018 Bordsuppsats
skålar, ett par, Brons/opalinglas, 1800-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:42 -
1017 Bordsuppsats
skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:53
-
8206 Brevpress
brons/sten, putto. Längd: 13 cm, höjd: 11 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:11 -
8129 Figurkärl
3 st, Sydamerika, lergods, Höjd: 10-15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:52 -
8025 Glasskulpturer
14 st, FÃ¥glar & fiskar, + brevpress, FM konstglas,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56



